Türkiye coğrafi konumu nedeniyle zengin bir tıbbi floraya ve güçlü bir hammadde potansiyeline sahiptir.Anadolu'da 8000 den fazla doğal bitki türünün yetiştiği ve bunlar içerisinde 2000 türün Anadolu'ya özgü olup başka hiçbir yerde yetişmemektedir.
     Modern tıptaki teknik gelişmeler, yöntemler, buluşlar dikkate alındığı kadar tarih boyu oluşmuş bilgi birikimide  unutulmamalıdır. İnsanlığın gelişimiyle birlikte sağlık sorunlarıda gelişmiştir.
      İlkel insanla hayvanlarda olduğu gibi dertlerine kendileri çare bulmaya çalışmışlar zamanla etkin kişiler toplumlardaki sağlık sorunlarını çözmeyi üstlenmişlerdir.Sonuçta tıp zaman içerisinde kaynağı doğaya dayalı sanat dalı haline gelmiştir.
      Bitkisel drogların kullanımı tıpta büyük aşamalar meydana getirmiştir. Mezopotamya ve Mısır başta olmak üzere pek çok medeniyette bitkisel kaynaklı droglar tıpta çok etkin rol oynamıştır. Aloavera, anason, bellodona, cannabis, kişniş, nane, zeytin gibi bitkilerden elde edilen drogların bu medeniyetlerde ortak olarak kullandığı görülmektedir. Bu bitkilerin hangi durumlarda ne gibi yararlı ve zararlı etkilerinin olduğu rastlantılar ve deneme sınama yöntemiyle ortaya çıkmıştır.
     Orion yaşam teknolojileri olarak insan sağlığı ve yaşam kalitesinin yükseltilebilmesi maksadıyla Türkiye tıbbi florasından çeşitli bitkilerin ekstrelerinin çıkarılması ve etken maddelerinin elde edilmesi faaliyetleriyle uğraşmaktayız.
  
1439 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.62765.6502
Euro6.32966.3550